W dniu 25 kwietnia 2019 r. w Tokio odbył się szczyt „Japan - Central Eastern Europe Investment Awards and Summit”, podczas ktorego firma Pilkington Automotive Poland została wyróżniona w kategorii „Najlepszy inwestor branży motoryzacyjnej”.
Nagrodę odebrali Ryszard Jania, Country Manager NSG Group w Polsce wraz z Munehiro Hosonumą, Dyrektorem ds. Planowania Korporacyjnego.

Gala wręczenia nagród poprzedzona była całodniowym panelem dyskusyjnym, podczas którego omawiano kluczowe czynniki, którymi kierują się japońskie firmy inwestujące w Europie Środkowo-Wschodniej. W wydarzeniu wzięło udział prawie 150 gości, w tym ponad 50 japońskich firm prowadzących działalność w Europie lub planujących ekspansję w tej części świata. Kraje Europy Środkowej i Wschodniej (CEE) są coraz częściej uznawane za główne miejsce inwestowania japońskich firm w takich branżach, jak motoryzacja, produkcja, high-tech, usługi biznesowe i energetyczne. Oprócz Polski, japońskie firmy coraz częściej dostrzegają także potencjał inwestycyjny Węgier, Czech, Rumunii i Słowacji.

Trwa realizacja jednego ze sztandarowych projektów klastra w ramach programu Podkarpackiej Akademii Motoryzacji. Projekt o nazwie  PAMISZ dotyczy stworzenia  innowacyjnych programów nauczania na kierunkach dedykowanych branży automotive.   Praktyki i staże nauczycieli w światowych  przedsiębiorstwach motoryzacyjnych z jednej strony, a z drugiej wyposażanie szkół zawodowych w sprzęt oraz wysażenie pozwalające wypsażać przyszłe kadry gospodarki w wiedzę i umiejętności bazujące na najnowszych rozwiazaniach technologicznych to zaledwie część celów jakie stawia sobie ten projekt.  Jego misją jest doprowadzenie do zmian w programch nauczania w szerszej skali tak,  aby uczniowie opuszczający te szkoły mogli znajdować pracę (i oczywiście zarobki) w standardach XXI wieku. W projekcie będzie uczestniczyć 177 uczniów oraz   38 nauczycieli  z 5 szkół najlepszych zawodowych regionu wspierjących branżeę motoryzacyjną. Ponadto, działaniami projektu objęto międzynarodowe korporacje motoryzacyjne, które wspóltworzą innowacyjne kierunki nauczania. 

Ale  to dopiero początek - Podkarpacka Akademia Motoryzacja  to szyld pod którym przygotowywana jest cała seria projektów kształtujących myślenie techniczne i pasję pracy z najbardziej zaawansowanymi technologiami niemal od przedszkola. 

Wschodni Sojusz Motoryzacyjny jako jedyny przedstawiciel Polski reprezentuje nasz kraj oraz branżę motoryzacyjną w międzynarodowym projekcie partnerskim finansowanym bezpośrednio przez Komisję Europejską. Nasz klaster uczestniczy w tym przedsięwzięciu od momentu formowania się jego koncepcji, poprzez złożony proces przygotowania aplikacji, zwycięstwo w konkursie dotacyjnym, a obecnie ciągłe zaangażowanie w realizację tego 4-letniego projektu o wartości przekraczającej 4 miliony EURO. Nasz zespół jest jednym z 24 partnerów (przedsiębiorstwa automotive, uniwersytety technologiczne, europejskie klastry motoryzacyjne oraz instyticje otoczenia biznesu) z 12 krajów europejskich od Wielkiej Brytani  po Maltę. 

Celem projektu jest sprostanie wyzwaniom określonym w dokumencie GEAR 2030 - który można traktować jako europejską strategię rozwoju automotive. Owocem tego projektu będzie zbudowanie precyzyjnie określonego systemu kompetencyjnego obejmującego aktualne zawody oraz zawody które muszą dopiero powstać, aby zapewnić konkurencyjność firm europejskich wszystkich rozmiarów wobec światowych gigantów motoryzacyjnych. 

ThinkTank WSM to jedna z istotnych inicjatyw klastra ukierunkowana na bezpośrednie korzyści jego członków . Bazując na dobrych opiniach firm uczestniczących w programie pilotażowym została wypracowana i jest wdrażana oryginalna formuła  wspólpracy sieciowej specjalistów firm duzych i MSP w 8-miu obszarach tematycznych. Obszary te obejmują: rozwój kadr, utrzymanie ruchu, zarządzanie środowiskowe, zarządzanie jakością, B+R, logistykę, wspópracę zakupową oraz lean management. Formuła ta zakłada realizację co najmniej 2 sesji pracy interaktywnej  powiązanej z wzajemnym poznawaniem dobrych praktyk funkcjonujacych firmach członkowskich WSM. Jest to szczeglnie atrakcyjna oferta dla firm małych i średnich bowiem poprzez możliwość bezpośredniego poznawania metod zarzadzania stoswanego w dużych firmach miedzynarodowych mają one możliwość nabycia praktycznej i unikalnej wiedzy menedżerskiej. 

W dniach 15 i 16 listopada 2018 roku w Jasionce koło Rzeszowa odbył się po raz kolejny Kongres 590 pod honorowym patronatem Prezydenta RP pana Andrzeja Dudy.

Ponad pięć tysięcy uczestników zgromadzonych w centrum kongresowo wystawienniczym przez dwa dni debatowało o przyszłości polskiej gospodarki. W Kongresie 590 udział wzięli między innymi: przedstawiciele polskiego rządu, z premierem Mateuszem Morawieckim, który pełnił rolę gościa specjalnego drugiego dnia wydarzenia, samorządowcy, prezesi polskich firm, przedstawiciele małej i średniej przedsiębiorczości i otoczenia biznesu oraz eksperci ekonomiczni. Prezydent RP Andrzej Duda w swoim głównym przemówieniu nawiązał do obchodzonej rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz rozwoju gospodarczego okresu międzywojennego. Wschodni Sojusz Motoryzacyjny poprzez wykreowanie nowej szaty graficznej przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego, mógł pokazać swój potencjał i nawiązać nowe kontakty z zainteresowanymi firmami, a także poszerzyć grono instytucji z którymi w przyszłości stworzy możliwość współpracy zarówno dla motoryzacji jak i dla szkolnictwa zawodowego. Przedstawiciele klastra poprzez broszury informacyjne, rozmowy oraz obecność w organizowanych panelach dyskusyjnych, starali się wykorzystać czas w sposób jak najbardziej owocny. Zaczerpnięta wiedza z różnych środowisk zostanie wykorzystana w nowych działaniach planowanych przez klaster.

Poniżej przedstawiamy Państwu krótką relację z wydarzenia

01b

46

53

 

Wymiana doświadczeń, rozszerzenie współpracy i dobrych praktyk to główne cele misji gospodarczej organizowanej przez Wschodni Sojusz Motoryzacyjny wraz z Urzędem Marszałkowskim w Rzeszowie. Zaplanowany program obejmował wizyty w wybranych firmach i instytucjach członkowskich klastra AC Styria w Graz. W misji gospodarczej udział wzięli przedstawiciele firm należących do klastra – Gumat, Teknia, PZL Sędziszów, NSG Pilkington, Kirchhoff Polska, Superior Industries, ARP, MARR, zarząd Sojuszu oraz zaproszeni goście z Polskiej Grupy Motoryzacyjnej reprezentujący firmy PZL Sędziszów, PIMOT i Cadway. Należy podkreślić, iż swoją obecnością zaszczycił także Marszałek Województwa Podkarpackiego pan Władysław Ortyl, który to na zaproszenie austriackich władz, wziął udział w spotkaniu z premierem Styrii panem Hermann’em Schutzenhofer’em oraz oficjalnej Gali AutoContact’18. Pan Marszałek w swoim przemówieniu podkreślił ważny aspekt jakim jest współpraca klastrowa i regionalna. Wyraził nadzieję na długoletnią współpracę i kooperację, która może przyczynić się do rozwoju firm w Polsce, a także pozwoli budować silne fundamenty do współpracy z zagranicznymi inwestorami.

Wizyty studyjne w firmach HTP High Tech Plastics, EJOT oraz ADG Austria Druckguss dały uczestnikom możliwość zapoznania się z ofertą oraz wewnętrznymi mechanizmami działania i produkcją. Prezes Wschodniego Sojuszu Motoryzacyjnego, Ryszard Jania jako przedstawiciel i prezes klastra zaprezentował główne cele, które są realizowane przez Wschodni Sojusz. Przedstawił strukturę organizacyjną klastra oraz firm skupionych w branży motoryzacyjnej. Wymiana doświadczeń, kontaktów wśród przedstawicieli różnych firm wpłynęła pozytywnie na zorganizowaną misję gospodarczą. Procesy produkcji, a także wewnętrzna organizacja austriackich przedsiębiorstw, ukazały sposób zarządzania i sterowania firmą.

Szczególnie ważnym elementem zaplanowanym w czasie wizyt studyjnych były rozmowy B2B z przedstawicielami firmy Magna Steyr, które to dały możliwość zaprezentowania się i pozyskania nowych kontaktów zarówno dla klastra jak i poszczególnych przedstawicieli, biorących udział w misji. Prezentacja Magna Steyr, cieszyła się szczególnym zainteresowaniem, ponieważ firmy motoryzacyjne pragną rozwijać współpracę z tak potężną organizacją, silnie usytuowaną na rynku. W ramowym planie misji gospodarczej znalazła się także wizyta studyjna w ZF Lemforder Achssysteme. Oddelegowani pracownicy firmy ZF w postaci mini wystawy zaprezentowali części wytwarzane w firmie, przez co uczestnicy mogli zobaczyć nie tylko sposób produkcji, ale także realny, wyrób końcowy. Oficjalny lunch z premierem Styrii Panem Schutzenhofer’em, w którym uczestniczył zarząd klastra WSM: Prezes Ryszard Jania i Wiceprezes Janusz Soboń oraz prezes PGM p. Adam Sikorski, nadał misji bardzo wzniosły charakter. Rozmowy, które zostały przeprowadzone z przedstawicielami państw Polski i Austrii pogłębiły współpracę i wzajemne zaangażowanie w sprawy regionalne pomiędzy państwami. Zwieńczeniem przeprowadzonych dyskusji była gala rozpoczynająca kongres AutoContact’18 w Graz, organizowana przez klaster partnerski AC Styria. W trakcie spotkania, Marszałek Województwa Podkarpackiego, wygłosił przemówienie, w którym podkreślił jak ważnym elementem jest współpraca, zarówno na szczeblu krajowym jak i zagranicznym. Nieustająca chęć współpracy, a także nowe technologie kształtują w strukturach firm chęć rozwoju.

W ostatnim dniu misji reprezentacja Wschodniego Sojuszu Motoryzacyjnego wraz z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego wzięła udział w Kongresie, na którym zorganizowane zostało stoisko informacyjno-promocyjne ukazujące polską gospodarkę i firmy usytuowane na Podkarpaciu. Tematem tegorocznej edycji AutoContact’18 były „Układy napędowe przyszłości. Technologie. Scenariusze, Wizje”. Poprzez możliwość wystawy, bezpośrednich rozmów z przedstawicielami branży automotive, uczestnicy poznali szereg ciekawych rozwiązań oraz nawiązali wiele kontaktów do współpracy, zarówno dla klastra jak i poszczególnych firm.

              Wyrazy uznania oraz podziękowania należą się dla partnerskiego klastra AC Styria oraz dla osób zaangażowanych w przedsięwzięcie. Składamy wyrazy uznania pani Kerstin Draxler, która wraz z Prezesem Klastra panem Wolfgangiem Vlasaty, podjęli trud w postaci organizacji misji gospodarczej i dołożyli wszelkich starań aby misja gospodarcza została przeprowadzona na najwyższym poziomie zarówno merytorycznym jak i organizacyjnym.

 

12

11

46717unspecified

     Drodzy Państwo, informujemy, że Wschodni Sojusz Motoryzacyjny podjął inicjatywę organizacji wyjazdu na targi motoryzacyjne AutoContact’18, Graz 24.09.2018- 27.09.2018 r. Głównym realizatorem targów jest jeden z największych klastrów motoryzacyjnych AcStyria, działający w Austrii. To coroczne przedsięwzięcie daje możliwość nawiązania nowych kontaktów, a tym samym zrzesza przedsiębiorców z branży motoryzacyjnej. Poprzez wymianę doświadczeń oraz szereg skoncentrowanych informacji automotive, uczestnicy będą mieli szansę zgłębić wiedzę oraz zaprezentować własne produkty i usługi na specjalnie przygotowanym stoisku wystawienniczym. Mamy nadzieję, że organizowana misja gospodarcza przyniesie zamierzone efekty oraz przyczyni się do szerokiej kooperacji pomiędzy klastrami.

Podkarpackie. Wyższy poziom innowacji.
Rusza pierwsza kampania promocji gospodarczej województwa podkarpackiego

Lotnictwo i kosmonautyka, motoryzacja, informatyka i telekomunikacja oraz jakość życia – to inteligentne specjalizacje Podkarpacia, które będą promowane w ramach pierwszej kampanii poświęconej promocji gospodarczej regionu. Uroczysta inauguracja kampanii odbyła się 8 sierpnia br. w Centrum Wystawienniczo - Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A Arena
w Jasionce k. Rzeszowa.

Nadrzędnym celem projektu jest wzmocnienie wizerunku Podkarpacia jako regionu nie tylko atrakcyjnego turystycznie, ale również dynamicznie rozwijającego się pod względem gospodarczym, wdrażającego innowacyjne rozwiązania i budującego potencjał inwestycyjny w oparciu o inteligentne specjalizacje. Kampania ma przyczynić się do wzrostu zainteresowania regionem wśród krajowych
i zagranicznych inwestorów, pobudzenia eksportu regionalnych produktów i usług, a także promocji podkarpackich firm.

- Działania promocyjne zainicjowane przez Województwo Podkarpackie są odpowiedzią na stawiane przed regionem wyzwania, a także potrzeby naszego społeczeństwa. Realizując kampanię pn. „Podkarpackie. Wyższy poziom innowacji”, chcemy podkreślić gospodarczy potencjał regionuzaprezentować go jako najlepsze miejsce do życia i pracy. Lotnictwo i kosmonautyka, motoryzacja, informatyka i telekomunikacja, a także jakość życia to obszary, o które chcemy oprzeć komunikację kampanii, ponieważ to właśnie one wytyczają drogę naszego gospodarczego rozwoju – mówi Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego. –  Poprzez nasze działania chcemy podkreślić, że Podkarpacie to nie tylko walory przyrodnicze - Podkarpacie to również miejsce, gdzie inteligentne specjalizacje, rozbudowana struktura komunikacyjna, techniczna i badawczo-rozwojowa w towarzystwie nieskażonej przyrody i bogatej kultury stwarzają możliwość prowadzenia zrównoważonego trybu życia – dodaje.

Podczas wydarzenia zostały omówione kluczowe działania, które będą prowadzone w ramach kampanii, a także zaprezentowano spoty promocyjne oraz elementy identyfikacji wizualnej. Wydarzenie było również pretekstem i punktem wyjścia do dyskusji dotyczącej wpływu inteligentnych specjalizacji na rozwój i inwestycje, kreowania pozytywnego wizerunku regionu
w oparciu o jego główne atuty oraz korzyści społecznych wynikających z budowania zrównoważonego rozwoju regionu. W panelach dyskusyjnych wzięli udział przedstawiciele najważniejszych przedsiębiorstw, organizacji i instytucji działających na Podkarpaciu. 

Kampania ma zachęcić przedsiębiorców krajowych i zagranicznych do inwestowania oraz nawiązywania współpracy z podkarpackimi firmami, instytucjami oraz organizacjami pozarządowymi. Projekt ma także na celu przekonanie młodych ludzi do studiowania na Podkarpaciu, a następnie budowania tu swojej przyszłości zawodowej.

konferencja Podkarpacie Wyzszy Poziom Innowacji 03

konferencja Podkarpacie Wyzszy Poziom Innowacji 01

Z przyjemnością informujemy, że współwłaściciel koncernu i założyciel naszej firmy członkowskiej  Kirchhoff Automotive został mianowany Konsulem Honorowym Rzeczypospolitej Polskiej w Niemczech. Gratulujemy i jesteśmy dumni, że w naszym gronie są przedstawiciele firmy tak docenionej przez Polski Rząd.

 

Kirchhoff konsul honorowy RP

Na zdjęciu: Paul Ziemiak  poseł do Bundestagu, przewodniczący Związku Młodzieży Niemieckiej CDU/CSU (Jungen Union Deutschlands), Armin Laschet Premier Rządu kraju związkowego Nadrenia Północna – Westfalia, Stanisław Karczewski Marszałek Senatu RP, Arndt. G. Kirchhoff Konsul Honorowy RP w Niemczech, Robert Gaweł Senator RP z Gniezna.

 

List nominacyjny Arndt G. Kirchhoff otrzymał z rąk Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Andrzeja Papierza 7 lipca br. w siedzibie Konsulatu. W uroczystości udział wzięli m.in. Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, Ambasador Polski w Berlinie Prof. Dr. Andrzej Przyłębski oraz Premier rządu kraju związkowego Nadrenia Północna -Westfalia Armin Laschet (warto nadmienić, że PKB Nadrenii Północnej – Westfalii jest prawie 1,5 razy większy niż PKB Polski, blisko ¼  PKB Niemiec powstaje właśnie w tym kraju związkowym).

Arndt G. Kirchhoff jest Głównym Dyrektorem Wykonawczym w KIRCHHOFF Automotive Holding GmbH & Co KG.. W ramach działalności społecznej pełni m.in. funkcje Prezesa Zrzeszenia Pracodawców, Prezesa Zrzeszenia Przemysłu Metalowego i Elektromechanicznego Nadrenii Północna – Westfalii (METAL NRW), Wiceprezesa Stowarzyszenia Przemysłu Samochodowego (VDA) Republiki Federalnej Niemiec. Z tej racji jest osobą bardzo wpływową w kręgach niemieckiego biznesu, co jest istotne dla pełnienia funkcji konsula honorowego w zakresie rozwijania i pogłębiania współpracy gospodarczej, naukowej, technicznej oraz kulturalnej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec.KIRCHHOFF Automotive jest przedsiębiorstwem branży samochodowej partnerem dla producentów samochodów w zakresie B+R oraz produkcji złożonych konstrukcji metalowych i hybrydowych do nadwozia, systemów anty-zderzeniowych, deski rozdzielczej kokpitu i zawieszenia samochodów.

KIRCHHOFF Automotive jest największą dywizją grupy KIRCHHOFF, zatrudniającą  ponad 9000 pracowników i posiadającą 30 zakładów produkcyjnych w 11 krajach. W 1999 roku pierwszy projekt green-field KIRCHHOFF Automotive w Polsce zrealizowany został w Mielcu gdzie powstał zakład produkcyjny pod firmą KIRCHHOFF Polska. Obecnie firma ma zakłady w Mielcu, w Gliwicach i w Gnieźnie gdzie produkowane są metalowe konstrukcje dla światowego przemysłu motoryzacyjnego.  Inwestycje dokonane przez KIRCHHOFF Automotive w Polsce od 1998 roku wynoszą blisko 250 mln€. Obecnie w polskich zakładach KIRCHHOFF Automotive pracuje ponad 1800 osób.

 

Źródło: Polska Izba Motoryzacji  http://pim.pl/arndt-g-kirchhoff-wspolwlasciciel-kirchhoff-polska-mianowany-konsulem-honorowym-rp/

Scroll to Top