Wymiana doświadczeń, rozszerzenie współpracy i dobrych praktyk to główne cele misji gospodarczej organizowanej przez Wschodni Sojusz Motoryzacyjny wraz z Urzędem Marszałkowskim w Rzeszowie. Zaplanowany program obejmował wizyty w wybranych firmach i instytucjach członkowskich klastra AC Styria w Graz. W misji gospodarczej udział wzięli przedstawiciele firm należących do klastra – Gumat, Teknia, PZL Sędziszów, NSG Pilkington, Kirchhoff Polska, Superior Industries, ARP, MARR, zarząd Sojuszu oraz zaproszeni goście z Polskiej Grupy Motoryzacyjnej reprezentujący firmy PZL Sędziszów, PIMOT i Cadway. Należy podkreślić, iż swoją obecnością zaszczycił także Marszałek Województwa Podkarpackiego pan Władysław Ortyl, który to na zaproszenie austriackich władz, wziął udział w spotkaniu z premierem Styrii panem Hermann’em Schutzenhofer’em oraz oficjalnej Gali AutoContact’18. Pan Marszałek w swoim przemówieniu podkreślił ważny aspekt jakim jest współpraca klastrowa i regionalna. Wyraził nadzieję na długoletnią współpracę i kooperację, która może przyczynić się do rozwoju firm w Polsce, a także pozwoli budować silne fundamenty do współpracy z zagranicznymi inwestorami.

Wizyty studyjne w firmach HTP High Tech Plastics, EJOT oraz ADG Austria Druckguss dały uczestnikom możliwość zapoznania się z ofertą oraz wewnętrznymi mechanizmami działania i produkcją. Prezes Wschodniego Sojuszu Motoryzacyjnego, Ryszard Jania jako przedstawiciel i prezes klastra zaprezentował główne cele, które są realizowane przez Wschodni Sojusz. Przedstawił strukturę organizacyjną klastra oraz firm skupionych w branży motoryzacyjnej. Wymiana doświadczeń, kontaktów wśród przedstawicieli różnych firm wpłynęła pozytywnie na zorganizowaną misję gospodarczą. Procesy produkcji, a także wewnętrzna organizacja austriackich przedsiębiorstw, ukazały sposób zarządzania i sterowania firmą.

Szczególnie ważnym elementem zaplanowanym w czasie wizyt studyjnych były rozmowy B2B z przedstawicielami firmy Magna Steyr, które to dały możliwość zaprezentowania się i pozyskania nowych kontaktów zarówno dla klastra jak i poszczególnych przedstawicieli, biorących udział w misji. Prezentacja Magna Steyr, cieszyła się szczególnym zainteresowaniem, ponieważ firmy motoryzacyjne pragną rozwijać współpracę z tak potężną organizacją, silnie usytuowaną na rynku. W ramowym planie misji gospodarczej znalazła się także wizyta studyjna w ZF Lemforder Achssysteme. Oddelegowani pracownicy firmy ZF w postaci mini wystawy zaprezentowali części wytwarzane w firmie, przez co uczestnicy mogli zobaczyć nie tylko sposób produkcji, ale także realny, wyrób końcowy. Oficjalny lunch z premierem Styrii Panem Schutzenhofer’em, w którym uczestniczył zarząd klastra WSM: Prezes Ryszard Jania i Wiceprezes Janusz Soboń oraz prezes PGM p. Adam Sikorski, nadał misji bardzo wzniosły charakter. Rozmowy, które zostały przeprowadzone z przedstawicielami państw Polski i Austrii pogłębiły współpracę i wzajemne zaangażowanie w sprawy regionalne pomiędzy państwami. Zwieńczeniem przeprowadzonych dyskusji była gala rozpoczynająca kongres AutoContact’18 w Graz, organizowana przez klaster partnerski AC Styria. W trakcie spotkania, Marszałek Województwa Podkarpackiego, wygłosił przemówienie, w którym podkreślił jak ważnym elementem jest współpraca, zarówno na szczeblu krajowym jak i zagranicznym. Nieustająca chęć współpracy, a także nowe technologie kształtują w strukturach firm chęć rozwoju.

W ostatnim dniu misji reprezentacja Wschodniego Sojuszu Motoryzacyjnego wraz z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego wzięła udział w Kongresie, na którym zorganizowane zostało stoisko informacyjno-promocyjne ukazujące polską gospodarkę i firmy usytuowane na Podkarpaciu. Tematem tegorocznej edycji AutoContact’18 były „Układy napędowe przyszłości. Technologie. Scenariusze, Wizje”. Poprzez możliwość wystawy, bezpośrednich rozmów z przedstawicielami branży automotive, uczestnicy poznali szereg ciekawych rozwiązań oraz nawiązali wiele kontaktów do współpracy, zarówno dla klastra jak i poszczególnych firm.

              Wyrazy uznania oraz podziękowania należą się dla partnerskiego klastra AC Styria oraz dla osób zaangażowanych w przedsięwzięcie. Składamy wyrazy uznania pani Kerstin Draxler, która wraz z Prezesem Klastra panem Wolfgangiem Vlasaty, podjęli trud w postaci organizacji misji gospodarczej i dołożyli wszelkich starań aby misja gospodarcza została przeprowadzona na najwyższym poziomie zarówno merytorycznym jak i organizacyjnym.

 

12

11

46717unspecified

Scroll to Top