19 maja 2025 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli wszystkich czterech polskich klastrów motoryzacyjnych: Silesia Automotive & Advanced Manufacturing, Polskiej Grupy Motoryzacyjnej, Dolnośląskiego Klastra Motoryzacyjnego oraz Wschodniego Sojuszu Motoryzacyjnego z reprezentantami Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT).
Spotkanie dotyczyło przyszłości polityki klastrowej oraz roli klastrów w rozwoju sektora motoryzacyjnego w Polsce. Omawiano m.in. konieczność aktualizacji dokumentów strategicznych, modyfikacji formalnego systemu certyfikacji klastrów oraz zapewnienia wsparcia działalności klastrów na poziomie krajowym i regionalnym, w tym także finansowego dla działań operacyjnych koordynatorów.
Wśród kluczowych tematów znalazły się m.in.:
- omówienie możliwości zawarcia kontraktu branżowego dla motoryzacji;
- przedstawienie planu działań MRiT wobec branży motoryzacyjnej;
- dyskusja nad kierunkami rozwoju polityki klastrowej w Polsce;
- współpraca z klastrami jako realizatorami polityki publicznej;
- potrzeba rewizji listy Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS), z uwzględnieniem sektora motoryzacyjnego;
- rozwój Forum Polskich Klastrów Motoryzacyjnych jako wspólnej platformy współpracy.
Uczestnicy zgodzili się co do potrzeby dalszego dialogu prywatno-publicznego, pomiędzy reprezentantami przemysłu a administracją rządową, tak aby głos klastrów był uwzględniany przy tworzeniu nowych kierunków polityki klastrowej, a także przy zmianach dotyczących Krajowych Inteligentnych Specjalizacji.
W dalszej części dnia odbyły się warsztaty best practice zorganizowane przez PGM w ramach kolejnego Forum Polskich Klastrów Motoryzacyjnych. Było to bardzo owocne spotkanie, pozwalające na lepsze poznanie się klastrów, sposobu ich funkcjonowania a także omówienia wspólnych inicjatyw.
Kolejnego dnia spotkanie naszego Forum zostało zorganizowane w Instytucie Łukasiewicz PIMOT. Oprócz podsumowania wizyty w MRiT oraz warsztatów i sformułowania konkretnych projektów, które zrealizujemy w przyszłości, mieliśmy okazję do zwiedzenia Instytutu. Dzięki uprzejmości Dyrektora PIMOT zostaliśmy zaznajomieni z laboratoriami, w których przeprowadzane są badania zderzeniowe, dotyczące promieniowania przedmiotów oraz wytrzymałości akumulatorów.
Wizyta w PIMOCIE pozwoliła nam zapoznać się z możliwości badawczymi i certyfikacyjnymi Instytutu, którą mogą być z powodzeniem wykorzystywane przez stowarzyszone firmy potrzebujących skorzystać z tak specjalistycznych usług.
Spotkanie zakończyło się przedstawieniem przez Dyrektora Instytutu Łukasiewicz PIMOT propozycji oficjalnej współpracy klastrów z całą Siecią Badawczą.





