CEAT – nowy impuls dla rozwoju elektromobilności i automatyzacji transportu

15 czerwca 2026 r. w Sieci Badawczej Łukasiewicz – PIMOT odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Elektromobilności i Automatyzacji Transportu (CEAT). To jedna z ważniejszych w ostatnich latach inwestycji w krajową infrastrukturę badawczą wspierającą rozwój elektromobilności, systemów autonomicznych oraz nowoczesnych technologii dla transportu i bezpieczeństwa.

Nowe centrum oferuje zaawansowane laboratoria i stanowiska badawcze umożliwiające prowadzenie prac od prototypu aż po badania homologacyjne. Infrastruktura będzie wspierać producentów pojazdów, dostawców komponentów, firmy technologiczne oraz podmioty rozwijające innowacyjne rozwiązania dla przemysłu i obronności.

WSM zostało zaproszone do udziału w uroczystości otwarcia CEAT. Niestety, z przyczyn niezależnych od Stowarzyszenia nie mogliśmy uczestniczyć w wydarzeniu. Zachęcamy jednak naszych Członków do zapoznania się z informacjami oraz materiałami fotograficznymi z tego wydarzenia. Powstanie CEAT to ważny krok w rozwoju polskiego potencjału badawczo-rozwojowego i istotna inicjatywa dla podmiotów działających w obszarze nowoczesnej mobilności.

Poniżej publikujemy linki do relacji prasowej PAP z uroczystości.

Łukasiewicz – PIMOT uruchamia nowoczesne zaplecze dla przemysłu i obronności | Polska Agencja Prasowa SA